Ailelerin Uğrak Mekanları: Bilim Sanat Etkinlik Vadisi, Nurdan Ellez

05-bilimsev

 

Ağustos ayında İzmir Urla’da Ovacık Köyü’nün hemen yakınında Bilim Sanat Etkinlik Vadisi açıldı. Biz de Zikzak Grup olarak okul dışı zamanlarında çocukların yararlanabileceği (ve AVM dışı) etkinlik ya da oluşumları takip eden, artmaları için gönülden destek veren bir kurum olarak açılışlarını takip eden haftada bir keşif gezisi yaptık. “Ne ola ki bu Bilim Sanat Etkinlik Vadisi?”, “Hem bilim ve sanatı anladık da vadi nasıl oluyor?” gibi sorularla ilerlerken bir yokuşun ardından çıkıverdi BİLİMSEV.


3 – 18 yaş arası öğrencilere alanında uzman ve deneyimli eğitimcilerle bilim, fen, teknoloji ve arkeoloji alanında bilimsel yöntemlerle uygulamalı atölye çalışmaları yaparak, öğrencilerin bilim ve teknolojiye günlük hayatlarında yol açması, üretkenlik, yaratıcılık, merak, düşünme ve sonuç alma becerisini ortaya koyması, problem çözme ve mantıksal düşünme becerisi kazandırması alanında çalışmalar yapar.


Gerçekten de bir vadinin üzerinde çok geniş bir araziye yayılmış, yaklaştıkça büyülendiğimiz bir oluşumla karşı karşıyaydık. Bu şaşkınlığımız kapıdan girdiğimizde artarak “Yok artık, daha neler?” gibi ifadelere büründü. Girişin hemen sağındaki küçük kulübelerde bize hoş geldiniz diyen tavuklar, tavşanlar ve ileride başlarıyla selam veren midilliler bizi hemen yanlarına çekti. Kendimizi bu güzelliklerden zor ayırarak ilerledik.

Bizi kurumun koordinatörü Mahir İsin karşıladı. Bu sakin ve nazik karşılamanın ardından ardı arkası kesilmeyen sorularımıza sabırla cevap veren Mahir Bey bize farklı amaçlara hizmet eden atölye binalarını gezdirdi. Şaşkınlık ifadelerinin yerini sadece bir gülümseme aldı. Her girdiğimiz binada birbirimize bakıp inanmaz gözlerle gülüyorduk. Her şeyi tek tek incelemek isterdik; ancak herhalde 3 gün sürerdi. Üstelik de her yer tamamlanmamıştı henüz.

Bilimin, teknolojinin, sanatın, doğanın, masal evlerinin, yemek atölyelerinin, tarım atölyelerinin ve bizleri bile hayal dünyasına sürükleyen birçok konunun bir araya getirildiği muazzam bir yatırımın burada, yanı başımızda olmasıyla gurur duyduk. Bunu da Mahir Bey’e söyledik.


Tavsiye:

Alın çocuklarınızı bulabildiğiniz bir boş vakitte mutlaka gidin. Kendiniz ödüllü aşçıların özenle hazırladığı kahvaltınızı ederken, çocuklarınız atölyelerde becerilerini geliştirsin. Tabii ki bırakabilirseniz. Çünkü eminim siz de bizim gibi bu deneyimleri yaşamak isteyeceksiniz.

Ulaşım haritası burada!

Web sayfası burada!


Biz ilk ziyaretimizden sonra kendimizi durduramadık. Yaz döneminde çocuklarımızla bir günümüzü Bilimsev’de geçirdik. Hem oradaki atölyelere katıldık hem de çocuklarla Zikzak Grup’un en sevilen atölyelerinden biri olan “Şifre Korsanları”nı oynadık. Bu da yetmedi. Okullar açıldığında bir devlet okulundaki bir sınıfın tüm öğrenci ve velileri ile bir günümüzü Bilimsev ‘de geçirdik. Yine öğrenci atölyeleri ve Zikzak Grup’un veli atölyeleri ile öğrenci ve velilerimizle harika bir deneyim yaşadık.

Bilimsev’le tanışmayan kalmasın. Bir hafta sonu ailecek zaman geçirebilirsiniz. Ya da gelin birlikte atölyeler tasarlayalım. Okullarla, velilerle, öğrenci ve öğretmenlerinizle güzel bir gün geçirelim. Tabii ki Bilimsev’in fikir sahibi, Mahir Bey’in de annesi, İzmir’de yıllardır okulöncesi eğitim kurumu işletmeciliği yapan Hülya İsin ile tanışmadan oradan ayrılmayın. Hafta sonlarında bizzat sizlere hayallerini anlatacaktır.

Zaten hayaller de ancak bu kadar güzel hayata geçer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir