Eğitimcilere ne para, ne tatil; biraz moral, biraz motivasyon gerek!

resim1

Geçtiğimiz hafta içinde Zikzak Grup olarak bir  “veli- öğretmen sosyal iletişim platformu” olan Classloom’un Türkiye’de “Eğitimde En İyiler Ödülleri” için düzenlediği törene katıldık.


Sekiz farklı kategoride başvuran adaylar önce bir jüri tarafından değerlendirilmiş ve ardından da finale kalanlar halk oylaması ile değerlendirilmişti. Tam 17493 oyun kullanıldığı değerlendirme sonuçlarına göre finalistler sahneye alındı ve 1., 2. ve 3. lük ödülleri aldılar.

bireysel-kategoriler kurumsal-kategoriler


Ama bu zaten herhangi bir törende görülmesi beklenen bir manzaraydı. Bizse orada tüm tören boyunca bu töreni düzenleyenlerin heyecanını, jüri üyelerinin nezaketini ve titizliğini, ödül alsın ya da almasın orada bulunan tüm proje sahiplerinin yaptığı işe olan inancını gördük. Ne mutluydu bize. İçimiz bir kez daha umutla doldu.

15134736_1618548298449848_7897906439465683198_n

Şırnak’ta bir anaokulunda yaptığı işleri anlatan İrem Öğretmen’in gözlerinin parlamasıyla aydınlandık. Öğrencilerini toplayıp Ankara’dan gelmiş olan bir öğretmenimizin aldığı ödüle layık olabilmek için ona yardım eden, inanan herkesi unutmadan saymak için gösterdiği çabayı gördük. Gaziantep’te hayallerinin sınıfını kuran bir güzel sanatlar lisesi öğretmeninin sınıflarımızı nasıl değiştirebileceğiyle gülümsedik. Samsun’da karın ve soğuğun içinde öğrencileri ile mutlu olmayı öğrenmiş Hacı Öğretmen’in şiiriyle ürperdik. Ve daha nicelerinden ülkemizdeki birçok sorun için derin bir “oh” çekmemizi sağlayan çözümler dinledik. Hiçbir güçlükten yılmadıkları, şikayetçi olmadıkları, fark yarattıkları tartışılmazdı. Hepsinin yüreğine, emeğine sağlık…


Öğretmenlik böyle bir meslektir işte. İçinde bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun umutsuz olmaya hakkınız yoktur. Elinizi değdirip orayı güzelleştiren, oradaki sorunları çözen olmalısınız. Yüreğiniz tüm çocukları kucaklayacak, sevecek kadar büyük olmalı. Bir mesai saati olmayan, üzerinize düşeni yapmak için tereddüt edemeyeceğiniz bir meslektir. Çünkü ürününüz çocuktur ve ürününüz aslında bu ülkenin geleceğidir.


eg%cc%86itimde-en-i%cc%87yiler

Biz de 2 kategoride aldığımız yıldızlı ödüllerimizle mutlu mesut Zikzak Grup’a geri döndük. Orada görüp tanıdığımız, bize bir sürü güzel duygular yaşatan ve daha önemlisi tüm üretme heyecanımızı tetikleyen, yeni projeler için bizi yüreklendiren herkese Zikzak’tan selam olsun.

Ödül almaktan öte bu duygular için bu organizasyonların yapılmasını seviyoruz. Verilen bazı emeklerin karşılığı sadece biraz moral, biraz motivasyon ve biraz takdir aslında.

O gece orada birlikte olduğumuz gönlü büyük tüm eğitimcilerle nice parlak yıldızları birlikte taşımak dileği ile.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir