İzmirli yazarımız Hacer Kılcıoğlu ÖGM’de!

Geçenlerde İzmir çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yapmıştı: İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günü

Biz de yazdığımız bir yazıda şöyle demiştik: İçindeki sözcüklerin çoğuna tutkun olduğumuz bir gün düşünün: “İzmir, Çocuk, Gençlik, Edebiyat”

Bugün için de benzer bir durum söz konusu oldu dersek haksız sayılmayız. Neden mi?  Çocuk ve gençlik edebiyatımızın değerli yazarı Hacer Kılcıoğlu, duyarlı bakışı ile okurlarını yepyeni yolculuklara çağıran yeni kitabı “Havaya Bak” ile aramızda olacak da ondan bu sevincimiz.


Öğretmen Gelişim Merkezi’mizde Mart ayı boyunca “teknoloji” temasında buluştuğumuz  konuklarımız,  bilgi ve deneyimlerini paylaşarak bizlere yeni bakış açıları kazandırdılar.

Heyecanlıyız çünkü, bugüne kadar öğrendiğimiz teknoloji uygulamalarını  konuk ettiğimiz değerli yazarımız Hacer Kılcıoğlu’nun son kitabı “Havaya Bak” ta deneyimleme fırsatı bularak bu keyifli kitaba ve yazarımıza merhaba demiş olduk.  Bir merhabanın ötesinde  bugün yaşadığımız deneyim ve paylaşımlar hepimize iyi geldi…


Osman Torun ve Hacer Kılcıoğlu

Henüz taze mürekkep kokusu ile raflarda yerini  almış bu güzel kitap ve yazarımızla buluşmuşken, Zikzak Blog için kitapla ilgili bir kaç soru sormak istedik ilk okurları olarak! İşte sevgili Hacer Kılcıoğlu ile bu kitapla ilgili belki de ilk olması muhtemel mini söyleşimiz. Çoğalması dileklerimizle 🙂

ÖGM Koordinatörümüz Osman Torun’un Hacer Kılcıoğlu ile yaptığı söyleşisi:

  • Bu kitabın sizdeki yeri nedir? Diğer kitaplarınızla ortak ve ayrışan yönlerini paylaşabilir misiniz?

Aydede Her Yerde” kitabımla bazı ortak yanları var bu kitabın. Bu kitapta olan bir öykü kahramanı Yiğit’i  “Havaya Bak” kitabına da koydum. Ben böyle çakıştırmaları seviyorum. Yeni kitaptaki öykülerin hepsi farklı ülkelerde geçiyor.

  • Yolculuklar sizi ve yazma eyleminizi nasıl etkiliyor?

Ben iç yolculuklara çıkan biriyim zaten. Kendisiyle çok savaşan, çok uğraşanlardanım. İç yolculuk dış yolculuğa dönüştüğünde çok farklı anlamlar kazanıyor. Yolculuğu çok severim ben. Gidilen yerden daha çok yolculuğun kendisi, yolda olmak durumu heyecanlandırıyor beni. Bu ilgim çocukluktan beri böyle. Çocukken bulunduğumuz yerden şehre giderken birkaç gün öncesinden hazırlanmaya başlardım. Ailedeki en heyecanlı çocuk bendim. Devamlı o heyecanı yaşardım. Bugüne kadar da sürdü bu duygu.

Bu heyecanı yazdıklarıma yansıtmayı istiyorum. Çünkü dünyadaki aynı gökyüzünün altında yaşayan bütün çocukların birbirlerini tanımasını istemek gibi çılgınca bir fikrim var. Biliyorsunuz EÇEV’de de çalışıyorum çocuklar için. İzmir’de yaşayan ama denizi görmeyen çocuklar var.  Onlara, örneğin Kamboçya gibi bir ülke olduğunu duyurmak, oradaki bir çocuğun nasıl yaşadığını anlatmak istiyorum. Bunları didaktik olmadan yapmaya çalışıyorum.

  • Kitabınızdaki öykülerde farklı anlatım teknikleri kullandığınızı görüyoruz. Bunun tercihiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Haklısınız, bunu fark ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu durum  okuma zenginlikleri sunuyor okura. Bir de tekrara düşmemeye yardımcı oluyor farklı teknikler kullanmak.  Bu kitapta anlatım zenginliği olabildiyse ne mutlu bana. Böyle olmasına çok sevinirim.  Biliyorsunuz çocukların okuma konusundaki merakları çok yok. Merak etsinler ve o anlatıdan etkilensinler istiyorum açıkçası. O yüzden biraz daha detaylı uğraşıyorum yazarken.


Hacer Kılcıoğlu Kimdir?

Manisa, Alaşehir’de doğdu. İngilizce öğretmenliği yaptı. Gezgin olmayı seven, sık sık yolculuklara çıkan Kılcıoğlu, çocukluk ve gençlik anılarını, Ben Eskiden Çocuktum (2003) ve Jale’yle Konuşmak (2006) adlı kitaplarda topladı. İlk çocuk romanı Perşembeleri Çok Severim’i, aynı mahallede büyümüş üç ünlü sanatçının çocukluk yıllarını anlatan İzmir’de Üç Çocuktuk – Sezen, Haluk, Meltem izledi. Eğlenceli çocuk romanı Bugün Adım Kaktüs Benim’in ardından, çeşitli ülkelere yolculuklarının izini taşıyan çocuk öykülerini Aydede Her Yerde adı altında topladı ve kitap, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nce (ÇGYD) 2012 Yılın Öykü Kitabı seçildi. Ertesi yıl Gevrekçiii’de simit satıcısı İzmirli bir çocuğun hayat mücadelesini anlatan yazar, On Numara Çocuklar’da üç romanının sevilen kahramanlarını (Perşembeleri Çok Severim’in Tibet’ini, Bugün Adım Kaktüs Benim’in Çiçek’ini, Gevrekçiii’nin Mahmut’unu) bir araya getirdi. Dağ Sustu Dağ Konuştu’yu gençler için yazan Kılcıoğlu’nun son kitabı, gökyüzünü anımsatan çocuk öykülerini topladığı Havaya Bak (2017). Eşiyle birlikte İzmir’de yaşayan Hacer Kılcıoğlu’nun iki çocuğu var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir