Öğretmen Gelişim Merkezi

 

 • 10 Mayıs 2017, Nail Özüsoylu, “Kent Tasarım Atölyesi”

  “Yeni Bir Kent Tasarımı İçin Projeler Üretiyoruz” sloganıyla hayata geçen KETA 3 ana başlıktan oluşmaktadır.

  1. Sosyal Diyalog Atölyesi: Farklı kültür ve uzmanlık alanlarını biraraya getirerek görüş, tartışma, danışma ve bilgi paylaşımı süreçleri doğrultusunda sosyal uzlaşmanın sağlanması hedeflenmektedir. Problem ve ortak çözüme odaklanır.

  2.Ortak Akıl ve Üretim Atölyesi: Düşünce grupları tarafından ortaya çıkan fikirlerin üretime dönüştürülmesini amaçlayan atölye çalışmalarıdır.

  3.Kent Tarihini Araştırma ve Kentlilik Bilinci Atölyesi: Karabağlar’ın yaşanmışlığını, tarihini belgeleriyle gün ışığına çıkarır ve kentlilik bilincini aşılar.

 • 17 Mayıs 2017, Zehra Doruk, “Açık İnovasyon”

  Zehra Doruk, Murat Küçükgirgin ile birlikte Hack’n Break’ın küratörlerinden biri. Hack’n Break, açık inovasyon kampı olarak tanımlanıyor. Gerçek hayat problemlerine çözüm üretmek amacıyla, tasarım ve teknoloji yaklaşımlı çözümler geliştirme motivasyonuna sahip, inovatif düşünen, tasarlayan, üreten ve geliştiren farklı disiplinlerdeki insanları, ‘rekabet’ duygusuyla bir araya getiriyor.

 • 24 Mayıs 2017, Murteza Albayrak, “Yaratıcı Çizgi

  1985 yılından bu yana karikatür çizen Albayrak, biri Yunanistan’da olmak üzere 30’un üzerinde karma sergiye katıldı. 10 kişisel sergi açtı. Yurt içi ve dışında katıldığı yarışmalarda 30’un üzerinde ödül kazandı. Eserleri İngiltere, Fransa, Yunanistan, Norveç, İsveç, ABD, Danimarka, Hollanda gibi ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Halen İzmir’de Grafikir Tanıtım reklam ajansının sahibi ve yaratıcı yönetmenidir.

 • 31 Mayıs 2017, Prof. Dr. Petek Aşkar, “Eğtimde İnovasyon”

  Petek Aşkar, 1995 yılında ODTÜ de profesör oldu. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümüne geçti ve uzun yıllar bölüm başkanı olarak çalıştı.

  2004-2010 tarihleri ÖSYM de yürütme kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2009-2010 yıllarında TED Üniversitesi kuruluş çalışmalarına katıldı.

  2010-2011 akademik dönemde İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji bölüm başkanlığını yürüttükten sonra 2011 Eylül ayı itibariyle Eğitim Fakültesi Dekanı olarak TED Üniversitesi’ne katıldı.

  Prof. Dr. Petek Aşkar, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Avrupa Birliği, UNICEF ve Dünya Bankası’nda çeşitli projelerde danışmanlık yaptı; TÜBİTAK ve AB Leonardo da Vinci projelerini yürüttü. Yurt içi ve dışında çeşitli sempozyum ve kongrelerin bilim kurulu ya da düzenleme kurullarında görev almakta, alanındaki dergilerde hakemlik ve editörlük yapmaktadır. Yayınları, öğrenme ve ölçme nesneleri, e-öğrenme, yayılım ve yenileşme, bilişsel şüreçler ve ontolojiler üzerine yoğunlaşmaktadır. Son yıllarda eğitim sistemlerinde karmaşık ve sosyal network analizleri üzerine çalışmaktadır. Yurt dışı ve yurt içinde yayımlanmış çok sayıda makalesi ve bildirisi bulunmaktadır.


Nedir?

 • Öğretmen Gelişim Merkezi, öğretmenlerin mesleki gelişimini amaçlar.

Öğretmen ve öğretmen adaylarının katılımına açık olan Öğretmen Gelişim Merkezi’nde, 21. yüzyıl öğrencisinin ihtiyaçlarına uygun olarak onlara rehberlik edecek öğretmenlerin gündemi yakalaması, yaratıcı uygulamalar ile elini güçlendirmesi ve eğitim ortamlarına aktarılabilecek yenilikçi gelişmeleri takip edebilmesi amaçlanır.

 • Öğretmen Gelişim Merkezi üyelik ile çalışır.

Farklı kurum ve alanlardan gelen öğretmenler en az 1 ay olmak üzere üye olurlar. Bu üyelik ile birlikte merkezin birçok imkanından yararlanmaya hak kazanırlar.

 • Öğretmen Gelişim Merkezi üyelik için aidat öder.

Üyeler, aylık 50 liralık aidat ücreti ile merkezin tüm olanaklarını kullanma hakkına sahip olurlar.

 • Öğretmen Gelişim Merkezi tematik planlanır.

Her ay belirlenen temaya uygun olarak çalışmalar kurgulanır.

 • Öğretmen Gelişim Merkezi’de buluşma gün ve saatleri bellidir.

Her çarşamba günü 18.30 – 21.30 saatleri merkezin ortak etkinlik saatidir. Ek çalışmalar için koordinatörler ile başka gün ve saatlerde planlamalar yapılabilir.


Nasıl Çalışır?

Her ay hangi tema üzerine çalışılacağı belirlenir.

Seçilen temaya uygun olarak her çarşamba alanında uzman bir kurum ya da kişi Öğretmen Gelişim Merkezi üyeleri ile buluşur.

Her buluşmada deneyim paylaşımları ve gündemde öne çıkanlara mutlaka zaman ayrılır.

Günün son bölümünde ise üyeler, Zikzak’ta geliştirilmiş ve aylık olarak belirlenmiş olan mesleki gelişim programlarından birini seçerek bir çalışma grubu oluştururlar. Bu çalışma grupları bir ay boyunca ilgili alanda uygulama odaklı olarak çalışmalarına devam eder.

Bir Günümüz:

18.30 – 20.00

Uzmanımız Var

Alanında uzman kişi ya da kurumlar ile tanışıklık ve paylaşımları

20.00 – 20.30

Paylaşım

Üyelerin mesleki uygulamalardaki deneyimleri ve gündemde öne çıkanlar

20.30 – 21.30

Çalışma Grupları

Her ay değişecek olan mesleki gelişim programlarını seçen üyelerden oluşan gruplar


Ön Kayıt


ÖGM’de Geçmiş Programlar

(Ayrıntılı bilgi için başlığa tıklayabilirsiniz!)

 

Her çarşamba etkinliklerini ve katılımcılarını, ilgili tarihi tıklayarak görebilirsiniz.

Loading… Loading…