Zikzak, Modern Çağın Öğretmenlerini Arıyor

Zikzak’ta bir “Öğretmen Kulübü” müz var.

Kulüp deyince içini çok türlü doldurmak mümkündü; ama bizim asıl istediğimiz öğretmence sohbetler etmekti. Sanırım öğretmenlerimizin buna çok ihtiyacı var. Bunu yapabileceğimiz, hem keyif alıp, dinlenip hem de çevredeki yeniliklerden haberdar olmayı sağlayacak bir ortam bulmak zordu. Biraz bulunduğumuz yoğunluktan uzaklaşmak, kendimizi ve mesleğimizi dışarıdan görmek, sorunlarımızın ortaklığını anlamak ve getirilen çözümlerden faydalanmak doğal çıktılarımız olacaktı. Aslında amaç arada durup, büyük resme bakıp bulunduğumuz yerden bir adım ileri gidebilmekti. Hatta “öğrenmek” ihtiyacımızı karşılamak, tadını çıkaracağımız paylaşımları izlemek, kendi bildiklerimizi de paylaşmak ve birlikte büyümekti. Umduğumuzdan da fazlası oldu.

Gönlünde “öğretmenlik ateşi” yakılmış öğretmenlerle tam 30 hafta bir aradaydık. Meğer buna ne de çok ihtiyacımız varmış. Yoğun çalışma tempoları içinde ne de çok kaybolmuşuz ve birbirimize hatırımızı soracak zamanlarımız kalmamış.


30 Buluşma, 21 Uzman Konuk, (+,-) 25 Farklı Kurum, (+,-) 65 Farklı Öğretmen

Biz de 30 hafta boyunca 25’in üzerinde farklı kurumdan gelen 65’in üzerinde öğretmenle her hafta bir araya geldik ve “nasılız?” diye sorduk. İyiydik iyi olmasına ama aklımızda cevaplayamadığımız birçok soru vardı. Elimizde ise yetişkinden küçüğe toplumsal kültürü değiştirmeye, üretken ve kendini bilen bireyler yetiştirmeye yarayacak eğitim gibi bir gücümüz vardı.  İçinden çıkamadığımız karmaşaları çözmek için “Nereye bakalım, kiminle çözelim?” diye sorduk.

Yaşadığımız büyük küçük heyecanlarımız vardı. Onları bulaştırdık birbirimize. Bazen kaygı uyandırdık bazı konularda, bazen de kültür ve sanat ne varsa öğretmenliğe dair, öğretmen kulübümüze taşıdık.


Uzmanlarımız Vardı…

Bazı sorulara cevap aramak için uzmanlar davet ettik. Nasıl da mutlu ettiler bizi, gönülden destek vererek ve bizleri aydınlatarak. Hiçbir kurumun bir araya getiremeyeceği kadar çok uzmanımız oldu. (Toplam 21 kişi ya da kurum) Bazılarıyla önümüzdeki sene için şimdiden randevulaştık.


Kapımızın önünden geçen komşu emekli öğretmenlerimiz ne yaptığımızı öğrendiklerinde yüzlerindeki mutluluk ve verdikleri destek paha biçilmezdi. Biz bayrağı Amerika’dan, Finlandiya’dan değil bu ulu çınarlardan aldık.

Hep birlikte para kaygısı, deneyim ve kabul kaygısı gütmeden, kurumlarımızdan bağımsız sadece öğretmen olarak vardık. ‘Çocuklarımız için daha güzel ne yaparız?’dan bir demet umut çıkardık ortaya.


Sonuç ne mi oldu?

  1. Öğretmen kulüpleri çoğalmalı. Öğretmenlerin içi heyecanla dolu; ama biraz cesarete ihtiyaçları var. Güç verdik birbirimize burada ve zaman zaman cesaret olduk. Cesaret edemediklerimiz için deneme ortamı oldu kulübümüz. Herkesin kendince bulduğu yolları birleştirip “benden bizler” büyüttük.
  2. Deneyim paylaşımları herkesi büyütür. Bizler, yaşadıklarımızda bunun çok büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük. Bazen hangi yöne bakmamız gerektiğini, neyi nereden bulacağımızı birbirimizden öğrendik.
  3. Zaman kazanmak gerek. Öğrendiklerimizin etkileri okullara dalga dalga yansıdı. Çünkü biz bir okul için değil, toplumun öğretmeni olmak için yola çıkan idealist öğretmenler olmayı en doğru yol bildik. Hangi okul adı altında olursa olsun iyi bir uygulama en hızlı şekilde her çocuğa ulaştığında toplumca fark yaratabileceğimizi anladık.
  4. Fark yaratan okulları fark yaratan öğretmenlerin oluşturacağına inandık. İster özel okul, ister devlet okulu, ister meslek liseleri ve isterse halk eğitim merkezlerinde olan öğretmenler olarak birlikten kuvvet doğacağını gördük. Dostluklar kurduk. Biz, “mesleğimize ve toplumu yüceltecek olan öğrencilerimizin eğitiminde kendimizi yetiştirmeye” sahip çıktık.
  5. Üretmeye karar verdik. Duyanlar duymayanlara anlatsın. Tüketim toplumunda bilgi saklamaya, fikirler tüketmeye değil, bildiklerimizi birlikte büyüterek hep birlikte üretmeye karar verdik.
  6. Hayat boyu öğrenen olmayı seçtik. Üniversiteden beri bir araya gelemediğimiz hocalarımızla, mesleklerinde uzman paydaşlarımızla daha sık buluşmaya karar verdik. Bize kattıkları yeniliklerle bildiklerimizi birleştirdik, birleştireceğiz.
  7. Başka şehirlerden gelmek isteyen katılımcılarımıza ulaşmak için yollar bulduk. Hem kulübümüzün üyesi olmak isteyenlere hem de başka şehirlerdeki uzman konuklarımıza yeni teknolojilerle bağlanmaya karar verdik.
  8. Öğretmen olmayı yeni çağa göre yeniden betimlemeye karar verdik. Kendi değerlerimizden ve kültürümüzden uzaklaşmadan kendi yapacağımız tanımla çevrede dolaşan modern tanımların içini doldurmaya değil, bulunduğumuz şartlarda değişim öğretmeni olmak için imkanları nasıl kullanacağımızı araştıracağız.
  9. Seneye cuma akşamlarını Zikzak’ta Öğretmen Kulübü’ne ayırmaya karar verdik. İşimizi gücümüzü ayarlayıp, tamamen gönüllü olan bu paylaşım saatlerinde öğretmence sohbetlerle haftanın biten enerjisini doldurmadan yeni haftaya başlamama kararı aldık.

Bu yıl çeşitli işleri nedeniyle katılamayanlar kaçırdıkları için hayıflandılar.

Zikzak Mutfak, konuştuğumuz konular kadar güzel geldi hepimize. Anne eliyle hazırlanmış tatlılar, tuzlular.  Yaz tatilinde bizi farklı yerlerde ‘Öğretmen Kulübü’ yapmaya çağıranlar oldu. Ve dolayısıyla Öğretmen Kulübü amacını buldu.

Seneye bu deneyimden hareketle daha fazla konukla sizleri buluşturacağız. Bizim işimiz çocuklar içinse, bu işi heyecanla yapmayı başaracağız. Bırakalım artık dışarı bakmayı, aradığımız kudreti kendi damarlarımızda bulacağız.

Seneye buluşmak üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir